• دسته‌بندی نشده
  • 0

پرورش مهارت های ارتباطی کودکان و تقویت فن بیان

اهمیت پرورش مهارت های ارتباطی کودکان

انسان موجودی اجتماعی است و همواره در تعامل با دیگران قرار دارد. برقراری ارتباط خوب با دیگران مستلزم تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان است. از آن جایی که کودکان تشنه یادگیری هستند و از انعطاف شخصیتی بالاتری برخوردار می‌باشند؛ بهترین زمان برای دست یافتن به این توانایی همان سنین خردسالی است.

مهارت ارتباطی و فن بیان بالا در فرآیند دوست یابی بسیار حائز اهمیت است. کودکان در معاشرت با همسالان خود قانون پذیری، نظم و روابط اجتماعی را می‌آموزند. والدین باید توجه داشته باشند که پرورش مهارت های ارتباطی و تقویت فن بیان یکی از مهارت های زندگی است که لازم است حتما کودکان آن را بیاموزند.

برای اطلاع بیشتر در زمینه آموزش مهارت های زندگی به کودکان کلیک کنید.

روش های پرورش مهارت های ارتباطی کودکان و تقویت فن بیان 

همان طور که توضیح دادیم تقویت فن بیان در موفقیت اجتماعی و عملکردی کودکتان نقش به سزایی دارد. در ادامه راهکارهایی جهت پرورش مهارت های ارتباطی کودکان به شما ارائه می‌دهیم.

1 ـ به کودک خود فرصت دهید 

اکثر ما در زمان مکالمه عادت داریم تا نفر مقابل حرفش تمام نشده، شروع به حرف زدن کنیم. اینگونه صحبت کردن با کودکان اشتباهی آسیب زننده است. کودکان برای پاسخ دادن به سوالات شما نیاز به زمان دارند. استفاده از قانون 5 تا 10 ثانیه صبر، یک راهکار مناسب است تا به فرزندتان فرصت کافی برای فکر کردن و پاسخ دادن بدهید.

2 ـ بیش از حد اشتباهات کودک را اصلاح نکنید

اصلاح مداوم جهت تلفظ صحیح کلمات، نه تنها سبب تقویت فن بیان کودک نمی‌شود بلکه در اکثر مواقع نتیجه‌ای عکس دارد. هرچقدر لحن‌تان هنگام تصحیح کردن جدی‌تر باشد یا با تمسخر همراه باشد؛ پیامدهای نامطلوب بیشتری بر روحیه فرزندتان می‌گذارد چرا که ممکن است به واسطه از دست دادن اعتماد به نفس خود، تمایل کمتری برای صحبت کردن داشته باشد.

3 ـ پذیرفتن کودک خود به عنوان یک هم­ صحبت کامل

پرورش مهارت های ارتباطی و تقویت فن بیان کودکان

زمانی که با کودکتان صحبت می‌کنید، ارتباط چشمی برقرار کنید و منتظر جواب دادنش باشید. شاید فرزندتان مرتبا صداهایی بی معنی و نامفهوم تولید کند. سعی کنید حدس بزنید که چه می‌گوید و براساس حدس‌های خود صحبت کردن با او را جلو ببرید.

4 ـ یک الگوی خوب برای فرزندتان باشید

کودکان از والدین خود تقلید می‌کنند، پس شیوه صحبت کردن و معاشرت کردن شما می‌تواند الگویی برای فرزندتان شود. برای این که بتوانید به پرورش مهارت های ارتباطی کودکان کمک کنید، ابتدا باید خودتان در این کار تبحر داشته باشید.

5 ـ برای پرورش مهارت های ارتباطی کودکان تلویزیون را خاموش کنید

امروزه اکثر والدین از تلویزیون به عنوان راه حلی برای سرگرم کردن فرزندانشان استفاده می‌کنند تا بتوانند به مشغله‌های خود برسند. توصیه می‌شود زمان روشن بودن تلویزیون را محدود کنید. سناریو سازی، بازی‌های خودجوش، تعامل با همسالان یا بزرگترها فرصت مناسبی برای رشد یافتن و پرورش مهارت های ارتباطی کودکان است.

6 ـ خواندن و خواندن و خواندن

پرورش مهارت های ارتباطی و تقویت فن بیان کودکان

هر قدر فرزندتان بیشتر در معرض ساختارهای زبانی قرار بگیرد، زودتر شروع به درک آنان خواهد کرد. زمانی که دارید برای کودکتان کتاب می‌خوانید، می‌توانید عکس‌های کتاب را به او نشان دهید، در مورد عکس‌ها برای او توضیح دهید و او را برای هم صحبت شدن با خودتان تشویق کنید. این کار باعث افزایش قدرت تخیل کودک می‌شود. همچنین او را با ساختارهای زبان، جملات و واژه‌ها آشنا می‌کند.

7 ـ سوال هایی با پایان باز از کودکان بپرسید

سوال‌های با پایان باز، پرسش‌هایی است که می‌تواند پاسخ‌های بلند داشته باشند و به کلمات آره یا نه محدود نمی‌شوند. همین پرسش و پاسخ‌های بلند سبب می‌شود تا فرزند شما شروع به فکر کردن و استدلال نماید. یک عبارت بسیار مفید برای ارتقای مهارت‌های کلامی کودک این است که “درباره فلان چیز به من بگو”.

8 ـ واژه ها و کلمات را تکرار کنید

واژه‌ها و کلمات را تکرار کنید، مخصوصا زمانی که فرزندتان کم سن و سال است. راز یادگیری تکرار است و این گونه است که کودکان می‌توانند فن بیان و مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشند.

9 ـ نتیجه­ گیری کنید و آن را توضیح دهید

پرورش مهارت های ارتباطی و تقویت فن بیان کودکان

زمانی که می‌خواهید در مسائل مربوط به کودک تصمیم گیری کنید یا در مورد اشتباهی که انجام داده است به او هشدار دهید، برای صحبت کردن با او وقت بگذارید و دیدگاه او را نیز جویا شوید. سپس با بیان علت به نتیجه گیری بپردازید. رعایت این نکته صبر و حوصله زیادی لازم دارد ولی در بلند مدت تاثیر مطلوبی خواهد داشت چرا که علاوه بر تقویت فن بیان او، در شکل گیری توانایی استدلال، مباحثه، احساس همدلی و دیگر مهارت‌های اجتماعی او موثر است.

پرورش مهارت های ارتباطی کودکان و ممانعت در بروز آسیب های روانی

متاسفانه کودکانی که نمی‌توانند به خوبی با بچه‌های دیگر و بزرگسالان ارتباط برقرار کنند، به دلیل طرد شدن از گروه همسالان و بی توجهی بزرگسالان؛ طرحواره بی‌ارزش بودن یا دوست داشتی نبودن در آن‌ها به تدریج شکل می‌گیرد. از طرفی به دلیل گوشه گیری، مهارت‌های اجتماعی پایین‌تری خواهند داشت. پس در موقعیت‌های مختلف دچار استرس بیشتری می‌شوند و این عامل می‌تواند به بروز افسردگی و اختلال اضطراب اجتماعی در سال‌های بعد منجر شود.

برای شناخت بیشتر در زمینه افسردگی کلیک کنید.

توصیه ای برای پرورش مهارت های ارتباطی کودکان و تقویت فن بیان

امیدواریم که این متن ایده‌های بهتری برای تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان کودکان به شما داده باشد. کودکان به دلایل مختلف محیطی و زیستی ممکن است در برقراری ارتباط با دیگران مشکل داشته باشند. تاخیر در رشد کودک، عدم آگاهی والدین از شیوه‌های صحیح فرزندپروری یا نشانه‌های استرس در کودکان از عواملی است که به ناتوانی کودک در برقراری روابط دامن می‌زند. با مشاوره روانشناسی علل زیربنایی نقص در مهارت های ارتباطی کودک شناسایی می‌شود. سپس با توجه به نیازهای کودک و محدودیت‌های او بهترین شیوه برای تقویت مهارت های ارتباطی و فن بیان ارائه خواهد شد.

برای آشنایی بیشتر در زمینه تاخیر در رشد کودک و استرس در کودکان کلیک کنید.

چرا مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه های مختلف روانشناسی از جمله کودک، جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است که می‌تواند به پرورش مهارت های ارتباطی و تقویت فن بیان کودکان کمک کند. این مرکز با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. حامی هنر زندگی با استفاده از ابزارهایی چون تلفن و اینترنت به مراجعان این امکان را داده تا در کمترین زمان ممکن در هر موقع از روز با بهترین متخصصان ارتباط برقرار کنند. همچنین امکان مشاوره همزمان در زمینه‌های دیگری از جمله خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، مشاوره شغلی، تحصیلی و … نیز وجود دارد.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

نقش والدین در شکل گیری مهارت‌های کودکان چقدر است؟ 

در واقع والدین اولین معلم کودک در یادگیری مهارت‌های گوناگون هستند. والدین باید بتوانند مهارت‌های مختلف را به کودک خود آموزش دهند که کودک بتواند در محیط‌های مختلف از این مهارت‌ها بهره مند شود. در کنار این مسئله تربیت کودک نیز به شکل گیری مهارت‌ها کمک خواهد کرد. اگر بتوانید کودک خود را به گونه‌ای آموزش پذیر تربیت کنید خواهید توانست مهارت‌های مختلفی را به او یاد دهید. پس با خواندن مقاله تربیت کودک در سنین مختلف به کودکتان کمک کنید.

You may also enjoy...