• دسته‌بندی نشده
  • 0

۷ مهارت کاریابی که باعث می‌شود هیچ وقت بیکار نمانید!

۷ مهارت کاریابی که باعث می‌شود هیچ وقت بیکار نمانید!

چه مهارت و حرفه ای یاد بگیرم؟

یکی از مهم ترین مهارت‌هایی که هر نیروی کاری باید بیاموزد مهارت کاریابی است. مهارتی اکتسابی و ضروری در عصر حاضر!

شما در هر کجایی بخواهید استخدام شوید یا اگر مشغول به کار هستید، اگر بخواهید کنار گذاشته نشوید و خوب پیشرفت کنید، به جز مدرک تحصیلی و تخصص، تعدادی از مهارت های عمومی هستند که به آن ها احتیاج دارید.

برخی از این مهارت ها قابل فراگیری اند و برخی ریشه در خلقیات و تربیت شما دارند و تغییرشان  کمی دشوار است.

برای موفقیت در محیط کار بهتر است انواع مهارت های شغلی که قابل فراگیری است را بیاموزید و بعضی از اخلاق و خلقیات خود را تعدیل یا تقویت کنید. در این جا هفت تا از بهترین مهارت های شغلی مشترک و مهارت های مورد نیاز در همه ی کسب و کارها را معرفی می کنیم.

 

بهترین مهارت ها برای یادگیری

مهارت کاریابی۱ -روابط عمومی خوب

برای موفقیت در کار و زندگی لازم است اصول ارتباطات موثر را بدانید و بتوانید از آن ها به خوبی استفاده کنید. این بدان معنا است که علاوه بر آشنایی با فرهنگ ارتباطات، قادر باشید با مدیر و سایر همکارانتان درست و حرفه ای رفتار کنید.

بسیاری از افراد هستند که با وجود مهارت های بالای حرفه ای مدام در حال تغییر شغل هستند و یا این که در محیط کاری نمی توانند از نهایت مهارت هایشان سود ببرند و توانایی های خود را به مدیران بشناسانند، یکی از مهم ترین عوامل بازدارنده موفقیت در کار نداشتن روابط عمومی موثر است.

مصاحبه شغلیاگر چه بخشی از اصول ارتباطی به خلق و خوی شخص بستگی دارد، مثلا بعضی ها خونسرد هستند ولی بعضی ها زود از کوره در می روند، البته این جور رفتار ها باید شناخته وکنترل شود، اما بخش عمده مهارت های لازم ارتباطی، اکتسابی و قابل یادگیری اند.

به کارمند جدید این گونه خوشامد بگویید

مثلا نحوه لباس پوشیدن شما در محل کار در جذب مخاطب بسیار موثر است و اگر شما این کار را به خوبی بلد نیستید می توانید در مدت کوتاهی آن را بیاموزید. یا وقت شناسی در ساخت شخصیت کاری شما بسیار مهم است که با کمی برنامه ریزی و ممارست می توانید وقت شناس باشید.

پس یک مهارت کاریابی مهم داشتن روابط عمومی بالا است.

 

۲ –انواع مهارت های کامپیوتری و فنی

یک مهارت کاریابی عمومی و بهترین حرفه برای یادگیری، تسلط به مبانی کامپیوتر است. امروزه اگر شما در رشته تحصیلی و تخصصی خود نهایت مهارت و کارایی را داشته باشید، اما در استفاده از کامپیوتر و مهارت های اولیه آن ناتوان باشید، مسلما شکست خواهید خورد. در دنیای فناوری شما لااقل باید از مهارت های اولیه کامپیوتری برخوردار باشید.

چه مهارت هایی یاد بگیرم؟ داشتن مهارت های ۷ گانه کامپیوتر که به ICDL معروف است برای کسانی که می خواهند وارد کارهای سازمانی و اداری و فنی شوند ضروری است و از مهارت های کامپیوتری پولساز محسوب می شود.

اگر شما بتوانید با مهارت در موتور های جستجوگری مانند گوگل به دنبال مطلب، مقاله یا عکس بگردید، به سرعت می توانید مدیران و همکاران خود را متعجب کنید و آن ها قبول کنند که شما از هر موضوعی مطلع هستید و هر مشکلی را می توانید حل کنید، این گونه مهارت ها که در خانه هم می توانید یاد بگیرید در آینده شغلی شما بسیار موثر است.

 

همین الان رایگان فعالش کن: خط تلفن ثابت (سرویس تلفن گویا و منشی )

۳ -زبان انگلیسی

داشتن مدرک تافل و مدارک تخصصی زبان های خارجی برای برخی از رشته ها اهمیت زیادی دارد و از شرایط استخدام است، اما به عنوان یک فرد عادی که در جستجوی یک کار متوسط هستید، لااقل باید از اصطلاحات انگلیسی مربوط به رشته خودتان سر درآورید و در بحث های کاملا تخصصی از عهده درک اصطلاحات انگلیسی که مستقیما با کار شما در ارتباط هستند بر بیایید.

تلفظ صحیح اصطلاحات حرفه ای باعث می شود شنونده قانع شود که شما بر آن کار مسلط هستید.

پنج جمله‌ای که هرگز از زبان یک کارآفرین موفق نمی‌شنوید.

۴ -فن مذاکره

شاید به نظر برسد یادگیری و کسب مهارت اصول مذاکره به عنوان یک تکنیک بازاریابی، فقط برای کسانی که مستقیما با مشتری و ارباب رجوع در ارتباط اند ضروری باشد، اما شما هم به عنوان یک کارمند، کارگر و یا کسی که در یک محیط عمومی کار می کنید، باید بتوانید خواسته های برحق شغلی و سازمانی خود را به بهترین شکل با دیگران مطرح کنید.

همچنین باید قادر باشید عملکردتان را در قالب کلمات در معرض دید مدیرتان قرار دهید. هستند کسانی که با وجود وجدان کاری زیاد و تلاش های خستگی ناپذیر همواره در محیط کار نادیده انگاشته می شوند. چرا که این افراد قادر نیستند نحوه عملکرد و فعالیتهایشان را با استفاده از یک فن بیان خوب و قدرت مذاکره به گوش مدیران خود برسانند.

برای کسب هر شغلی یک سری مهارت عمومی وجود دارد

برای کسب هر شغلی یک سری مهارت عمومی وجود دارد

۵ -گزارش نویسی

تهیه یک رزومه از سوابق تحصیلی و حرفه ای یا تهیه یک گزارش، مهارتی لازم برای کار اداری و واجب در امر استخدام و در طول کار است.

کسانی که بتوانند به بهترین شکل ممکن مهارت های شغلی شان را در یک گزارش در معرض دید مدیران قرار دهند وخواسته ها و مشکلات یا دست آورد ها را در یک نامه اداری گویا و فشرده تقدیم کنند، تصمیم گیری سریع و موثر را برای مدیران ساده تر می کنند و در نهایت به آسانی و سرعت، توجه آن ها را به خود و اهدافشان جلب می کنند.

 

۶ -آشنایی با قانون

محیط کار یک محیط رسمی و سازمانی است که مدیران برای بهبود عملکرد کارکنان شان قواعدی در آن جا وضع می کنند. آگاهی از این قوانین برای همه کارکنان سازمان یا اداره ضروری است. از سوی دیگر در هر کشوری قانون هایی در خصوص کار و فعالیت سازمانی حاکم است که هر فرد شاغل باید از قوانین کار کشور خود و مباحثی چون حداقل دستمزد، قوانین بیمه و مسائلی از این دست آگاه باشد.

کارکنان با دانستن اصول قانون تجارت نیز باعث می شوند تا از خطر ایجاد خسارت برای خود و کار فرمایشان جلو گیری کنند.

۷- اخلاق حرفه ای

اخلاق حرفه ای رکن مهمی در مهارت کاریابی است. اخلاق حرفه ای در محیط های کار که تعدادی از افراد به منظور هدفی خاص گرد هم می آیند مفهومی بسیار گسترده دارد که شامل موارد متعددی مانند مسئولیت پذیری، صادق بودن، احترام به دیگران، عدالت و انصاف، هم دردی با دیگران، رقابت سالم و وفاداری می شود.

مهارت کاریابیاین اصول را اخلاق حرفه ای می گویند، اخلاق حرفه ای از مهم ترین ابزار گسترش فعالیت های تجاری و اداری است. افراد نباید با استفاده از شیوه های غیرقابل قبول و با زیر پاگذاردن شرایط رقابت سالم، امتیازهای خاصی به نفع خود و به ضرر دیگران در محیط کار برای خود تحصیل کنند.

آن چه که مسلم است شما باید تا حدودی با اصول اخلاق حرفه ای آشنا باشید و آن را رعایت کنید چون در غیر این صورت یا از سیستم رانده خواهید شد یا سیستمی را که در آن کار می کنید فلج خواهید کرد، که در هر دو صورت کار و شغل خود را از دست خواهید داد.

مثلا حواس پرتی در کار یا تلقین اینکه حوصله ندارم به دیگر کارکنان از اخلاق حرفه ای به دور است.

این ۷ مهارت عمومی این روزها برای یافتن اکثر مشاغل مورد نیاز است، از کار اینترنتی در منزل گرفته تا حضور در شرکت های بزرگ شما به این لیست مهارت ها نیازمند هستید

You may also enjoy...