• دسته‌بندی نشده
  • 0

اهمیت آموزش مهارت های زندگی در تربیت کودکان

اهمیت آموزش مهارت های زندگی در تربیت کودکان

 

والدین عزیز،‌ گاهی انسان در مواجه با مشکلات زندگی در شرایطی قرار می­ گیرد که احساس می ­­کند خیلی درمانده، ناامید و یا بی­ انگیزه شده است و گاهی فکر می­ کند فراز و نشیب­ های زندگی خیلی فراتر از حد توان  است و یا گاهی فکر می­ کنیم این مشکلات فقط منحصر به ماست و هیچ‌کس در دنیا این‌قدر مشکل در زندگی ندارد.

اهمیت آموزش مهارت های زندگی در تربیت کودکان

اهمیت آموزش مهارت های زندگی در تربیت کودکان

 

 

حتی گاهی سؤال می­کنیم:

«خدایا چرا من؟»

«چرا این بلا باید سر من بیاید؟»

گاهی از کوچک­ترین رفتار و گفتار دیگران رنجیده شده یا به خشم می آییم و عکس­ العمل تند و پرخاشگرانه از خود نشان می­ دهیم و یا شروع به خودخوری می کنیم؛ گاهی در برابر دوراهی‌های زندگی که تصمیم ­های مهم باید بگیریم خیلی شتاب­زده و عجولانه عمل می کنیم که درنهایت هم منجر به پشیمانی و بروز مشکلات بیشتر در زندگی می‌شود.

گاهی خیلی سریع در برابر دیگران تحت تأثیر قرارگرفته و حتی در مقابل حرف غیرمنطقی آن‌ها تسلیم می­ شویم و گاهی برعکس، با سماجت در برابر حرف­های منطقی دیگران می ­ایستیم و سعی می­کنیم حرف خودمان به کرسی بنشانیم.

همه این موارد به دلیل ناپختگی و کمی تجربه و عدم آموزش مناسب مهارت های زندگی و نبود آگاهی در تربیت کودک است. مطمئن باشید فرزندان شما هم دیر یا زود با این مشکلات در زندگی مشترک آینده خود مواجه می­شوند. پس از هم ­اکنون برای آموزش مهارت های زندگی به کودکان خود  وقت بگذاریم تا فرزندان ما در آینده با مشکلات کمتری مواجه بوده و بهتر بتوانند راه­کار  حل مشکلات زندگی خود را بیابند.

از دیدگاه روانشناسی ، یکی از مواردی که در بروز نارضایتی­ های زناشویی و بعضاً طلاق عاطفی و طلاق رسمی تأثیرگذار است،‌ عدم آموزش مهارت های زندگی در دوران کودکی و نوجوانی است. وقتی فرزندان با ناملایماتی که در زندگی برای آنان پیش خواهد آمد آشنا نشده و آموزش لازم را برای حل مشکلات زندگی خود نبینند، با کوچک­ترین تندباد و بروز ناملایماتی،  زندگی آن‌ها دستخوش بحران می‌شود.

You may also enjoy...