• دسته‌بندی نشده
  • 0

مبانی موفقیت | قبل حرکت موفقیت را بشناسید

قوانین و مبانی لازم برای موفقیت

در کتاب مشهور جک کنفیلد که در مورد مبانی موفقیت منتشر شده است، او مبانی موفقیت را در 6 بخش توضیح می دهد. عادات افراد موفق با به کارگیری اصول موفقیت و مبانی آن شکل گرفته است، دارای اشتراکاتی است که با به کارگیری آن ها، شما نیز می توانید به آن ها دست یابید. در ادامه به معرفی برخی از این مبانی پرداخته ایم:

1- پایه و مبانی موفقیت را بشناسید

مسالۀ اصلی و اساسی برای موفقیت در زندگی، اهدافی است که شما به این منظور برای خود تعریف می کنید. در واقع شما تا ندانید که چه می خواهید نمی توانید در مسیر درستی قرار بگیرید. به همین منظور تلاش کنید اهداف خود را به روشنی برای خود تعریف کنید.

برای مثال شما موفقیت تحصیلی را هدف خود قرار داده اید. اما برای این که به این موفقیت تحصیلی دست پیدا کنید باید از خود بپرسید که موفقیت تحصیلی دقیقا چه تعریفی برای شما دارد؟ در واقع تا زمانی که اهداف را از حالت ذهنی به حالت عینی و ملموس تبدیل نکنید نتیجه ای دریافت نمی کنید.

ممکن است از دید یک نفر اخد مدرک دکتری موفقیت تحصیلی باشد اما از دید فرد دیگر استفاده از مدرک تحصیلی در زندگی شغلی و خانوادگی موفقیت تحصیلی محسوب شود. مسلما هر هدفی که شما برای خود تعریف می کنید به مسیر خاص خود می انجامد. در نتیجه تا زمانی که شما به طور کاملا دقیق مشخص نکنید که هدفتان چیست، راه های رسیدن به آن را نخواهید شناخت و اصلا در مسیر آن قرار نخواهید گرفت.

2- خود را برای دستیابی به موفقیت تغییر دهید

تجربه های گذشته شما بر عزت نفس تان تاثیر گذاشته و حتی در گام های بعدی که بر می دارید نیز تغییراتی ایجاد می کند. شما با تمام تجربیات ناکام کننده ای که در گذشته داشته اید از هر زمان که تصمیم به تغییر خود بگیرید با برداشتن گام های درست می توانید این کار را انجام دهید.

برای بازیابی عزت نفس از دست رفته و شروع یک مسیر جدید از تمرکز بر شکست هایتان دست بردارید. به جای آنکه در احساسات منفی خود غرق شوید، ریشۀ شکست هایتان را پیدا کنید. مسلما عوامل بسیاری نظیر عدم تعیین اهداف، برنامه ریزی های غلط، اهداف غیر ممکن و… در شکست افراد تاثیر گذارند با ریشه یابی از آن ها در جهت موفقیت های آینده خود استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که عزت نفس آسیب دیده نیاز به درمان دارد. پس پیش از آنکه تلاش های نافرجام دیگری داشته باشید، از یک مشاوره روانشناسی برای رفع مشکلات خود کمک دریافت کنید.

3- گروه موفقیت خود را بسازید

میزان موفقیت هر فردی میانگینی از مجموع موفقیت افرادی است که بیشترین تعامل را با آن ها دارد. برای مثال اگر شما دائما با افراد شکست خورده، نشست و برخاست کنید؛ در نهایت احتمال بالاتر رفتن از سطح آن ها، کاهش پیدا می کند. در نتیجه بهتر است درمورد تعاملات و روابط نزدیک خود تجدید نظر کنید.

در کنار شناخت تاثیر موفقیت اطرافیان در شما، نبوغ درونی خود را کشف کنید. با شناسایی استعدادهای خود، مسیر موفقیت را سریع تر طی خواهید کرد. برای مثال ممکن است شما سال ها در تلاش باشید که یک مدیر خرید خوب بشوید، اما حتی با گذشت زمان هرگز به نتیجه دلخواه خود نرسیده اید. در حالی که اگر بهتر به خود نگاه می کردید می دید که می توانستید یک آشپز نمونه بشوید.

4- خلق روابط موفقیت آمیز بر اساس مبانی موفقیت

انسان به عنوان یک موجود اجتماعی، تمام موفقیت هایش در ارتباط با دیگران اتفاق می افتد. این که چقدر مهارت های ارتباطی را بدانید و از آن ها استفاده بکنید، بی شک بر موفقیت شما تاثیر می گذارد. عواملی نظیر گوش کردن و پرهیز از بحث های بی نتیجه، اهمیت دادن به صداقت در روابط و گفتن واقعیات، انتخاب کلمات درست هنگام گفتگو با دیگران، پایبندی و تعهد به قول وقرارها تاثیر بسیار زیادی بر پرورش روابط سالم خواهد داشت.

5- رابطه موفقیت و پول

مسلما درآمد و وضعیت اقتصادی بر سایر جنبه های زندگی و موفقیت هایی که به دنبال دست یابی به آن هستید تاثیر بسیار زیادی دارد. به این نکته توجه کنید که موفقیت در زمینه مالی همچون موفقیت در سایر بخش ها از قوانین خاصی پیروی می کند که آگاهی از آن ها مسلما برای شما مفید خواهد بود.

واتلز نویسنده کتاب علم ثروتمند شدن در این باره می گوید: برای کسب ثروت، دانشی وجود دارد و آن دانشی دقیق است، مثل جبر و ریاضی. قوانین خاصی وجود دارد که بر روند کسب ثروت حاکم است و وقتی کسی این قوانین را یاد بگیرد و از آن ها پیروی کند، طبق ریاضیات مطمئنا ثروتمند خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به کتاب های روانشناسی موفقیت سری بزنید.

6- موفقیت از هم اکنون آغاز می شود

اهمال کاری یکی از مهم ترین عواملی است که سدی بر سر راه موفقیت ایجاد می کند. در واقع بسیاری از افراد، موفقیت را امری می دانند که قرار است در آینده اتفاق بیافتد. آینده را هم کسی ندیده! اما باید این را بدانید که موفقیت در آینده از برنامه ریزی درست و تلاش در زمان حال نشات می گیرد.

اگر از زمان حال خود به درست ترین نحو استفاده نکنید، آیندۀ روشن هرگز از راه فرا نخواهد رسید. پس از همین حالا برای موفقیت گام بردارید.

You may also enjoy...