• دسته‌بندی نشده
  • 0

تقویت اراده | چگونه اراده قوی داشته باشیم؟

چرا تقویت اراده اهمیت دارد؟

تقویت اراده

اراده، یک رقابت بین دو بخش از شماست که یکی به دنیال کسب لذت های آنی است و دیگری به لذت‌های بلند مدت فکر می کند. خستگی، استرس، اضطراب، ترس از موفق نشدن و مواردی مثل این می‌توانند اراده شما را ضعیف کنند و شما لذت های آنی را بیشتر دوست داشته باشید.

همان طور که می دانید، اگر همه  تصمیم های ما بر اساس لذت های لحظه ای و آنی مان باشد، هیچ وقت به موفقیت‌های بزرگ نمی رسیم. آرزوهای بزرگ در طولانی مدت بدست می آیند. اگر دوست دارید در شغل، رشته تحصیلی، حرفه یا رژیم خود موفق شوید باید اراده تان را تقویت کنید تا بتوانید رقابت بین دو بخش متضاد ذهن تان را تعدیل کنید.

برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه راه های موفقیت در زندگی کلیک کنید.

راه حل های کلی برای تقویت اراده

به طور کلی دو راه حل برای تقویت اراده وجود دارد

1-اراده بیشتری بدست بیاورید

همان طور که اگر تغذیه خوبی داشته باشید و ورزش کنید بدن تان سالم خواهد ماند؛ درصورتی که مراقب ذهنتان باشید و مغز خود را ورزش دهید و نرمش دهید، به تقویت اراده خود کمک می‌کنید.

2-اراده مورد نیاز در کارتان را کم کنید!

اگر میزان اراده ای که برای انجام کارهایتان لازم دارید کم کنید هربار مجبور نیستید که انرژی زیادی صرف تقویت آن کنید. هر بار سعی کنید محرک مورد نیاز برای اراده تان را کم تر از قبل کنید.

 

راه حل های موجود برای تقویت اراده 

با انجام کارهای زیر می توانید اراده تان را تقویت کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید.

اهدافتان را مشخص کنید

کاری که دوست دارید انجام بدهید را مشخص کنید و همچنین دقیق و شفاف بنویسید. این کار باعث می شود که ذهن شما برنامه ریزی تان را بداند و راحت تر آن را پردازش کند. اگر هدفتان مشخص نباشد، فشار روانی و تنش‌ها می‌توانند شما را خسته و عصبی کنند.

مدیتیشن کنید

این کار می تواند بخش هایی از مغزتان که مسئول تقویت اراده در شما هستند را بهبود بخشد و استرس و اضطراب تان را کم  و ذهن تان را سامان دهد. همچنین مدیتیشن باعث تقویت بخش هایی از مغز که در کنترل تصمیمات نقش دارند می‌شود.

برای آشنایی کامل با مدیتیشن کلیک کنید.

شادی های آخر کار را ببینید

می توانید چشم هایتان را ببندید و اتمام کارتان را تجسم کنید. این کار باعث می شود حس خوبی در شما ایجاد شود و در اثر این حس خوب، میزان زیادی از استرس‌ها و خستگی هایتان از بین برود.

آهنگ های انرژی بخش گوش بدهید

تحقیقات نشان داده است که بیشتر افکار روزانه ما، اثر منفی بر روند کارهایمان می‌گذارند. زیرا این افکار حاصل خستگی، تنش و فشارهای محیطی ما هستند. می توان با گوش دادن به آهنگ های مثبت و پر انرژی، بخش زیادی از این افکار را از بین برد. آهنگ های مورد علاقه تان را یک جا جمع کنید و در ساعات مختلفی از روز به آن ها گوش دهید.

از آینده برای امروزتان یادداشت بگذارید!

خود تان را در نظر بگیرید که توانسته اید به هدفتان برسید. 10 کیلو وزن کم کرده اید، در آزمون ورودی دانشگاه مورد علاقه تان پذیرفته شده اید، شغل جذابتان را به دست آورده اید و یا یک حرفه را یاد گرفته اید. حس و حال و لذت این لحظه را برای خودتان بنویسید. به خود امروزی تان بگویید که لذت رسیدن به خواسته تان، خستگی های مسیر سخت را از بین برده و درحال حاضر خیلی خوشحال هستید که توانسته اید از پسش بربیایید.

عکس افراد موفق الهام بخش زندگی تان باشد

چند نفر از کسانی که درهدف مشترکی با شما هستند و امروز موفق شده‌اند را به دیوار اتاق تان بچسبانید و یا در گوشی خود داشته باشید. هنگامی که خسته شدید، آن‌ها را نگاه کنید و سعی کنید از آن‌ها الهام بگیرید که چگونه با سختی‌ها مبارزه کردند و با تقویت اراده خود به هدفشان رسیده اند.

تقویت اراده با خودشناسی 

ساعاتی از روز که عملکرد بهتری دارید، نوشیدنی انرژی بخش و مورد علاقه ای که می تواند خستگی کار را از بین ببرد، موسیقی آرام بخش یا انگیزشی که می تواند حالتان را خوب کند و حتی کار ساده ای که می تواند هدفتان را پررنگ کند، به خوبی بشناسید و در دفتر خود یادداشت کنید. سعی کنید در طی روز از آن ها استفاده کنید تا بتوانید خودتان را تقویت کنید و مسیر را ادامه دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید.

با ترس هایتان روبه رو شوید تا به تقویت اراده خود کمک کنید

ترس، یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند شما را از پا در بیاورد. افکار منفی را در شما بیشتر کند و مسیر را تاریک نشان بدهد. ترس هایتان را در یک برگه بنویسید و اجازه بدهید ذهن شما خودش را خالی کند. به این فکر کنید که ترس‌های شما می توانند دروغ یا حتی ترس های غیر مرتبطی باشند. وقتی توانستید آن‌ها را خوب بشناسید، می‌توانید مغلوبشان کنید و به هدف خود فکر کنید.

سوالات متداول

-چرا بعضی ها اراده قوی دارند؟ اکتسابی است یا ذاتی؟

بعضی از افراد  اراده قوی را در ذات شان دارند اما برخی دیگر اراده را در خودشان تقویت کرده اند و با انجام کارهای ساده به تدریج به خودشان ثابت کرده اند که اراده خوبی دارند و در طول مدت زمان اراده شان را قوی کرده اند. اراده قوی داشتن بیش از اینکه ذاتی باشد، اکتسابی است.

-چطور می توانم اراده‌ام را تقویت کنم؟

برای تقویت اراده، می توانید توانمدی های خودتان را در یک برگه بنویسید تا بهتر خودتان را بشناسید و همچینین از کارهای کوچک شروع کرده و به تدریج آن‌ها را سخت‌تر کنید.

You may also enjoy...