• دسته‌بندی نشده
  • 0

طراح زندگی خود باشید | چگونه کنترل زندگی خود را به دست بگیرم؟

چرا لازم است تا طراح زندگی خود باشید ؟

طراح زندگی خود باشید

هیچ تضمینی وجود ندارد که زندگی آن طور که می‌خواهید پیش برود. زندگی سرشار از اتفاقاتی می‌باشد که از اراده انسان خارج است. مثلا شما نمی‌توانید خانواده، محل تولد و اتفاقات دوران کودکی خود را کنترل کنید وآینده را نیز نمی‎توانید پیش بینی کنید ولی می‌توانید تصمیم بگیرید که از این نقطه ای که قرار گرفته اید شروع به کنترل و طراحی زندگی خود کنید.

در واقع تنها عاملی که می‌توان آن را کنترل کرد طراحی شیوه و سبک زندگی امروز است که مسیر زندگی آینده را نیز تعیین می‌کند. مثلا اگر خانواده شما همیشه در شهر کوچکی زندگی کرده اند دلیل نمی‌شود که شما هم تا آخر عمر در آن شهر زندگی کنید و سبک زندگی والدین تان را در پیش بگیرید. با طراحی زندگی می‌توانید آن را در مسیری که دوست دارید پیش ببرید. مطالعه‌ی مقاله‌ی چگونه سبک زندگی مناسب انتخاب کنیم؟ می‌تواند راهنمای شما در این زمینه باشد.

 

با انجام مراحل زیر طراح زندگی خود باشید

برای این که بتوانید زندگی خود را با قدرت و آن طور که می‌خواهید طراحی کنید لازم است تا مراحل گام به گام آن را بشناسید و اصول اولیه آن را رعایت کنید. این مراحل به شرح زیر می‌باشند:

1. طرح ریزی

همان طور که ساخت یک خانه نیاز به یک طرح اولیه دارد طراحی زندگی نیز یک طرح مشخص می‌خواهد. شما باید در مرحله اول، اهداف و خواسته های خود را مشخص کنید. برای خود تعریف کنید که در کجا قرار دارید و به کجا می‌خواهید برسید، سپس می‌توانید زندگی شخصی، روابط دوستانه وعاطفی، شغل و غیره را بر مبنای آن مشخص کنید.

2. تمرکز و اعتقاد

بعد از این که طرح خود را مشخص کردید، باید ذهن خود را متمرکز کنید. ذهنیت مثبت باعث می‌شود که بتوانید با تمام قدرت طرح خود را پیش ببرید و شانس موفقیت در زندگی را افزایش دهید. شما باید افکار خود را به خوبی بشناسید و آن ها را در جهت رسیدن به هدف حفظ کنید.

باید به توانایی های خود برای رسیدن به هدف اطمینان داشته باشید و ذهن خود را برای رسیدن به آن چه می‌خواهید متمرکز کنید. آنچه که پیش از عمل کردن اهمیت دارد تلاش ذهنی شماست. ابتدا ذهنتان را در شرایط هدف قرار دهید و جوری وانمود کنید که کنترل و طراحی زندگی خود را تماما در اختیار دارید. تنها در این صورت است که اقدامات و فعالیت‌هایتان ثمربخش می‌‌شوند.

3. اقدام کردن

پس از این که طرح خود را مشخص کردید و ذهنتان متمرکز شد، آماده هستید تا اقدام به اجرای طرح خود بکنید. مثلا ممکن است با توجه به طرح، اولین اقدام شما این باشد تا در کلاس هایی که سطح مهارت شما را در حرفه مورد نظرتان افزایش می‌دهند شرکت کنید. هر اقدام مثبت جهت کامل کردن طرح زندگی، گامی برای رسیدن به اهداف است.

مطالعه مقالات مهارت‌های زندگی و مهارت‌های خودآگاهی کمک شایانی به شما در جهت پیش‌روی به سمت هدف می‌کنند.

4. نظارت بر طرح و اصلاح مداوم آن

طرح اولیه باید متناسب با شرایط و موقعیت جدید شما اصلاح شود. در صورتی که به موفقیت های کوچکی می‌رسید، طرح خود را در جهت موفقیت های بزرگ تر اصلاح کنید. ممکن است شما طرح خود را برای کارآموزی در یک کار آماده کرده باشید ولی الان وقتش رسیده باشد که درخواست ارتقا کنید. اصلاحاتی که بر روی طرح انجام می‌شود گامی در جهت کامل شدن آن است. اگر احساس می‌کنید طرح اولیه اشتباه است و شما را از مسیر رسیدن به هدف دور می کند آن را اصلاح کنید و تغییر دهید.

 

طراح زندگی خود باشید | نکات کلیدی

برای این که بتوانید طرح خود را به خوبی مشخص کنید و در این مسیر پیش بروید لازم است تا به نکات زیر توجه کنید:

_اهداف خود را به طور کامل مشخص کنید چرا که بدون هدف موفقیت چشم گیری برای انسان به وجود نمی‌آید.

_برای رسیدن به هدف لازم است در مواقعی رسیک کنید ولی در بدترین شرایط نیز قبل از ریسک کردن یک ارزیابی کلی از موقعیت پیش رو داشته باشید.

_به زمان توجه داشته باشید و دقت کنید که فقط یک بار و در زمانی محدود زندگی می‌کنید پس این که اشتباه کنید و بخواهید از اول شروع کنید کار راحتی نیست.

_کنجکاو باشید و از یادگرفتن چیز های جدید نترسید. کنجکاوی ذهن، نقش بسیار مهمی در کامل شدن طرح زندگی و رسیدن به اهداف دارد.

You may also enjoy...