• دسته‌بندی نشده
  • 0

تعیین تیپ شخصیتی در انتخاب شغل شما چه تاثیری دارد؟

تعیین تیپ شخصیتی در انتخاب شغل شما چه تاثیری دارد؟

چطور شناخت از خودتان می تواند به شما کمک  کند که انتخاب شغل بهتری داشته باشید.

آیا شما به دنبال انتخاب شغل هستید؟ پس بهتر است قبل از آن نوع تیپ شخصیتی خودتان را بشناسید. هر شغلی با تیپ یا تیپ های شخصیتی خاصی بیشتر تناسب دارد یعنی افراد خاصی هستند که می توانند به خوبی از عهده آن شغل برآمده و از آن رضایت کامل داشته باشند. اگرچه در هنگام انتخاب شغل این تنها عاملی نیست که باید درنظر گرفته شود. خودارزیابی مرحله مهمی است که در آن ارزشها، علایق و توانایی های فرد مورد بررسی قرار می گیرد. در نظرگرفتن همه این عوامل با یکدیگر، معیار و تضمین خوبی برای موفقیت شغلی هر فردی می باشد.

تیپ شخصیتی و انتخاب شغل

پرسشنامه های شخصیت
بهترین راه برای شناخت تیپ شخصیتی تان، استفاده از پرسشنامه های شخصیت است. یک مشاور شغلی می تواند به شما یاد بدهد که چطور از این پرسشنامه ها و نتایج آنها استفاده کنید. اطلاعات بدست آمده از نتایج خود ارزیابی، در انتخاب شغل به شما کمک می کند. تست شخصیت شناسی MBTIیکی از رایج ترین پرسشنامه های خودارزیابی و شناخت شخصیت است. برخی دیگر از پرسشنامه های شخصیت، پرسشنامه 16 عاملی (16 PF)، برنامه ترجیح شخصی ادواردز (EPPS) و پرسشنامه شخصیت نئو (NEO PI) می باشند. همه این پرسشنامه ها بر اساس تئوری های روانشناسی شخصیت شکل گرفته اند. برای مثال تست MBTI  بر اساس تئوری تیپ های شخصیتی یونگ ایجاد شده است.

این پرسشنامه ها به صورت دستی یا کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند. یادتان باشد هیچ تیپ شخصیتی بر دیگری ارجحیت و برتری ندارد، بنابراین سعی کنید در پاسخگویی به سوالات صداقت کامل داشته باشید.

گرفتن نتایج
پس از زدن تست و نمره دهی به سوالات، نتایج آن استخراج می شود. شما می توانید به کمک یک مشاور شغلی و یا برخی منابع تکمیلی نتایج تست شخصیت خود را تفسیر کنید. البته تست های شخصیت شناسی در کنار سایر ابزارهای ارزیابی، می توانند به خوبی ارزشها، توانایی ها و علایق شما را بسنجند.

گزارش تفسیری تست، نوع تیپ شخصیتی شما و توضیحات بیشتر در مورد آن را شامل می شود. همچنین مجموعه ای از مشاغل پیشنهادی متناسب با تیپ شخصیتی تان هم در این گزارش می آید. اما آیا به این معنا است که همه این مشاغل مناسب شماست؟ مطمئنا خیر. برخی از آنها برای شما مناسب هستند و برخی دیگر ممکن است با علایق، ارزشها و توانایی های تان مطابقت نداشته باشند. عوامل دیگری مانند سطح آموزش و تحصیلات لازم برای شروع یک شغل هم در انتخاب شما موثر است به عنوان مثال شاید شما نخواهید یا نتوانید برای یک شغل، مدرک Phd – که از لازمه های آن شغل است- بگیرید، بنابراین آن را از گزینه های انتخابی خود حذف می کنید.

نرم افزار MBTI

تست mbti

تست MBTI تاکنون به شکل های مختلف و توسط افراد و مراکز متفاوت ارائه شده است. گروه مسیر ایرانی نیز بر آن شد با مد نظرقرار دادن تست اصلی و رسمی MBTI که در سراسر دنیا توسط معتبرترین مراکز مربوطه تهیه و ارائه شده است، این تست را در فرمت اکسل تهیه و به متقاضیان ارائه نماید.

نرم افزار تست MBTI، فایل اکسل شامل 60 سوال دوگزینه ای می باشد که پاسخ دهنده باید در هر سوال گزینه ای را بیشتر با ویژگی های او تطابق دارد  انتخاب نماید. پس از پاسخگویی کامل به همه سوالات، در همان فایل می تواند نتیجه تست یعنی تیپ شخصیتی خود را دریافت کند. تیپ شخصیتی هر فرد از 4 حرف انگلیسی تشکیل شده است – مانند ENFP– که دارای ویژگی ها، نقاط قوت و نقاط ضعف مخصوص به خود می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تکمیلی در مورد هر تیپ شخصیتی به بخش تست شخصیت شناسی MBTI و مقالات مرتبط در سایت مسیر ایرانی مراجعه کنید.

در کنار ارائه فایل پرسشنامه MBTI، لیستی از مشاغل مناسب پیشنهادی برای هر تیپ شخصیتی نیز توسط کارشناسان مسیر ایرانی تهیه شده که در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. به یاد داشته باشید همیشه اشخاص موفقی از انواع تیپ های شخصیتی در تمام مشاغل هستند، اما مشاغلی که برای هر تیپ شخصیتی پیشنهاد می شود، بیشتر مورد توجه آن تیپ بوده و موجب رضایت شغلی بیشتری برای آنها می شود.

اگر تابحال از این تست شخصیت شناسی معتبر استفاده نکرده اید، پس همین حالا تست MBTI را دریافت کرده، آن را پاسخ داده و از نتایج بسیار جالب و درستش شگفت زده شوید.

You may also enjoy...