• دسته‌بندی نشده
  • 0

آیا شغل تان مناسب شماست؟

آیا شغل تان مناسب شماست؟

شغل از مهم ترین بخش های زندگی هر فردی است. با وجود اینکه بسیاری از مردم در جهان در آرزوی داشتن پول فراوان، مشاغل عالی و یا حتی برنده شدن در قرعه کشی ها هستند، بخش عمده ای از عمرشان  در شغل و محیط کاری سپری می شود که علاقه چندانی به آن نداشته و باید سال ها در آن کار کنند.

انتخاب شغل

بنابراین داشتن شغلی که به آن علاقمند بوده و از آن راضی باشید، بسیار مهم است زیرا اگر اینطور نباشد بخش زیادی از عمر خود را با سختی و رنج گذرانده و فرصت ها و لذت های زیادی را از دست داده اید.

وضعیت شما چطور است؟ آیا از شغل تان راضی هستید؟ آیا در محل کارتان احساس خوبی دارید؟ آیا با انگیزه صبح ها برای رفتن به سرکار بیدار می شوید؟

اگر پاسخ این سوالات مثبت باشد که باید به شما تبریک گفت. ولی اگر منفی است، باید سریعتر برای آن فکری کنید!

آیا می دانید شغل ایده آل و مناسب چه شغلی است ؟
شغل ایده آل شغلی است که حال و زندگی شما را بهتر کند، از آن انرژی بگیرید، در جهت علایق و توانمندی های شما باشد، به شما هویت ببخشد، به شما امکان دهد از توانمندی هایتان به خوبی استفاده کنید، قابلیت های زیادی برای رشد در آن داشته باشید، از رفتن به سرکار خود لذت  ببرید، از کارکردن با افرادی که در محل کارتان هستند لذت ببرید، به آینده امیدوار و خوش بین باشید و …

اینها نمونه ای از نشانه های داشتن یک شغل مناسب است. یادتان باشد فقط یک شغل ایده آل وجود ندارد که همه به دنبال آن باشند، بلکه برای هر فردی یک شغل ایده آل وجود دارد.

مشاغل بسیار متنوع و متفاوت هستند که این به متفاوت بودن شخصیت، ویژگی ها و علایق افراد برمی گردد.  برخی دوست دارند در کار خود مدیر باشند، برخی کارهای اجرایی را ترجیح می دهند، برخی کمک به دیگران برایشان مهم است و برخی درآمد بالا. اینکه هر فردی با توجه به نوع شخصیت، علاقه، توانایی، شرایط خانواده و جامعه و اولویت های خود، شغلش را انتخاب کند، بزرگترین گام برای رسیدن به شغل ایده آل و موفقیت را برداشته است.

حال چه باید کرد؟
اگر در مرحله ای هستید که می خواهید رشته و شغل آینده تان را انتخاب کنید، سعی کنید شناخت خوب و اطلاعات کافی برای این تصمیم مهم زندگی تان کسب کنید. برای این کار می توانید از ابزارهای شناخت شخصیت از جمله تست MBTI، هالند، تست استعدادسنجی و … استفاده کنید. البته کمک گرفتن از مشاور در کنار آن بسیار موثر است. پس از شناخت خود به سراغ بررسی شرایط محیطی خود بروید. با مشاغل مورد نظر خود بیشتر آشنا شوید، با متخصصان و شاغلان مربوط به آنها صحبت کرده و از شرایط موجود آنها در کشور آگاه شوید. در نهایت با در نظرگرفتن همه این عوامل، این شما هستید که باید تصمیم نهایی را بگیرید.

اگر اکنون شاغل هستید و نیاز به تغییر را احساس می کنید، راه های مختلفی پیش روی شماست. برخی افراد جسارت لازم برای تغییر شعل را دارند وبرخی دیگر نه. اول مشخص کنید که جزو کدامیک هستید. اگر فکر می کنید فرصت، زمان و انرژی لازم برای یک شروع مجدد را دارید، پس سریعتر اقدام کنید. با شناخت خود به کمک ابزارهای شخصیت شناسی از جمله تست MBTI، هالند، تست استعدادسنجی و …در کنار یک مشاور خوب قدم مهمی را در این راه برداشته اید. سپس با تحقیق و صحبت با متخصصان و شاغلان از وضعیت بازارکار و استخدام مشاغل مورد نظر خود اطلاع یافته و در نهایت شغل جدید خود را انتخاب کنید.

اگر شرایط شما به گونه ای است که نمی توانید شغل خود را تغییر دهید، باید به فکر ایجاد تغییراتی در شرایط کاری فعلی تان باشید. یادتان باشد برای رسیدن به رضایت شغلی راه های زیادی وجود دارد. اینکه شما از خودتان و موقعیت های شغلی موجود در محل کارتان اطلاع و شناخت خوبی داشته باشید، بسیار کمک کننده است. به همین خاطر به کمک ابزارهای شخصیت شناسی از جمله تست MBTI، هالند، تست استعدادسنجی و …در کنار یک مشاور می توانید از ویژگی ها، نقاط قوت و ضعف، شرایط و نوع کار مطلوب خودتان اطلاع پیدا کنید. از طرف دیگر باید در سازمان یا شرکت محل کارخود فرصت ها و پست های شغلی موجود که می توانید به آنها دست یابید، شناسایی کرده و آنها را خوب بشناسید. برخی پست ها چالش اند و برخی نه. در برخی روابط عمومی بسیار مهم است و در برخی نه. با توجه به همه این اطلاعات بدست آمده برای رسیدن به رضایت شغلی خود بهترین انتخاب را بکنید.

به یاد داشته باشید پیدا کردن شغل مناسب تیپ شخصیتی کار بزرگ و مهم در زندگی هر فردی است که به رضایت، آرامش و موفقیت او در زندگی می انجامد.

You may also enjoy...