• دسته‌بندی نشده
  • 0

چگونه از گوش هایتان در مصاحبه شغلی استفاده کنید؟

چگونه از گوش هایتان در مصاحبه شغلی استفاده کنید؟

افراد در دوران تحصیل خود ساعات زیادی را در کلاس های درس به سمینارها و سخنرانی های مختلف گوش می دهند. این در حالی است که در بسیاری موارد این سخنرانی ها برای افراد کسالت آور و خواب آور بوده و تاثیری بر تقویت مهارت شنیداری آنها نداشته است. در واقع این نوع گوش دادن مخالف با مهارت شنیداری است که ما در یک مصاحبه به آن نیاز داریم.

اساسا یک مصاحبه شغلی یک گفتگو و تعامل است که نیازمند گوش دادن فعالانه است. این به معنای توجه دقیق به گوینده، نشان دادن علاقه و تمرکز روی آنچه می شنوید و دادن پاسخ مناسب و مرتبط به آن می باشد.

برای تحت تاثیر قرار دادن مصاحبه کننده حتی زمانی که چیزی نمی گویید، فرض کنید هر چیزی که می شنوید مهم است. Jeff Lipschultz  موسس یک شرکت استخدامی می گوید: اگر مصاحبه کننده احساس کند که شما شنونده خوبی نیستید، شما را به عنوان کارمندی پیرو و تابع دستورات و قوانین نمی داند.

حال چگونه خوب گوش بدهیم ؟

در وضعیت مناسب قرار گرفتن
خوب گوش دادن با قرار گرفتن در وضعیت فیزیکی مناسب شروع می شود : صاف بنشینید، سر خود را بالا نگه دارید، مستقیم به مصاحبه کننده نگاه کنید و کمی تکیه بدهید. این نکات ریز در زبان بدن این پیام را می رساند که شما در حال گوش دادن هستید.

یادداشت برداری کنید
یادداشت برداری در طول مصاحبه به شما کمک می کند که تمرکز خود را حفظ کرده و مواردی را که بعدا می خواهید در موردش گفتگو کنید را به یاد بیاورید. البته لازم نیست هر چیزی را بنویسید بلکه کلمات کلیدی را که در مورد آنها سوال دارید، یادداشت کنید. یادتان باشد اسم مصاحبه کننده ها را نیز بنویسید و در صورت لزوم در طول مصاحبه از آنها استفاده کنید.

متناسب با روند مصاحبه پیش بروید
بعد از اینکه پاسخ خود را دادید و مصاحبه کننده سوال بعدی را پرسید، روی سوال فعلی تمرکز کنید. اگر هنوز به فکر چگونه بهتر کردن جواب قبلی خود باشید، آنچه که مصاحبه کننده می گوید را از دست می دهید.

به مصاحبه کننده انگیزه بدهید
استفاده از کلمات ((درست است)) یا  ((مطمئنا)) در بین سخنان مصاحبه کننده مفید است. این کلمات که به آنها مشوق می گویند، به مصاحبه کننده القا می کند که شما توجه کامل به حرف های او دارید. البته استفاده زیاد از این کلمات می تواند برای طرف مقابل آزار دهنده شود. پس از این مشوق ها در زمان های مناسب و موثر استفاده کنید.

You may also enjoy...