• دسته‌بندی نشده
  • 0

مشاوره مدیریت چیست و چه کمکی می کند؟

مشاوره مدیریت چیست و چه کمکی می کند؟

مشاوره مدیریت چیست و چه کمکی می کند؟

برای اینکه بدانیم مشاوره مدیریت چیست و چه کمکی می کند در ابتدا این سوال را مطرح می کنیم؛ آیا شما علاقه مند به کار و همکاری با مشاور مدیریتی هسیتد؟ یا شاید خودتان یکی از مشاوران مدیریت هستید؟

قبل از کار با شرکت مشاوره مدیریت، به صورت دقیق مشخص نیست که مشاوره مدیریت چه چیزی را شامل می شود. می دانیم که نقش یک مشاور کمک به بهبود کلی یک کسب و کار و تجارت با توجه به مشتریانش می باشد. حتی بعضاً کلماتی نظیر: برنامه ریزی استراتژیک، تجزیه و تحلیل کسب و کار، تیم سازی، مدیریت صادرات EMC و غیره را شنیده ایم. اما دقیقاً نمی دانیم کار مشاوره مدیریت چیست؟

زندگی کاری یک مشاور مدیریت روز به روزش متفاوت است. بسته به مشتریان خاص و نیازهای فردی آن ها، یک مشاور مدیریت نیاز به یک مجموعه مهارت فراگیر دارد که می تواند با بسیار از صنایع مختلف سازگار باشد. مشاوران مدیریت از سازمانی بیرون از شرکت می باشند، و دارای توانایی تفکر استراتژیک برای یافتن مسیری منحصر به فرد برای بهبود کسب و کارها هستند.
یک مشاور مدیریت بایستی ساختار و عملکرد درونی و خارجی یک شرکت را تجزیه و تحلیل کند. این که با یک رستوران کوچک، سازمان غیر انتفاعی یا یک شرکت هواپیمایی مشغول به کار هستید، مشاور باید یک شنونده و ناظر محترم باشد تا بتواند مشخص کند که کدام قسمت در سازمان نیاز به پیشرفت دارد و کدام واحدها عملکرد بالاتری دارند. پس از این آنالیز، مشاور مدیریت یک برنامه استراتژیک قوی جهت پیشرفت سازمان تهیه می نماید.

در هنگام کار با یک سازمان جدید، مشاور ابتدا باید با تیم مسئول تصمیماتی که اخذ خواهد شد، جلسه ای بگذارد. در جلسات اولیه و مصاحبه ها مهم است که تعیین اهداف کلی و مسئولیت اجرای آنها صورت پذیرد. پس از جمع آوری اطلاعات، مشاور باید به طور انتقادی فکر کند و برنامه ریزی استراتژیک طرح کند؛ که به وضوح مأموریت ها و اهداف سازمان را شناسایی می کند و نحوه اندازه گیری موفقیت آنها را مشخص می کند.

در طول مرحله تسهیل، مشاور، با هر تیم سازمان که نیازشان را به نحو احسنت برطرف نماید، کار می کند. در بعضی موارد، ممکن است یک ملاقات یک روزه یا کارگاه برنامه ریزی استراتژیک باشد. در موارد دیگر، ممکن است چندین ماه یا حتی چندین سال طول بکشد تا یک برنامه استراتژیک چند مرحله ای برنامه ریزی شود.

انواع گسترده ای از مشاوره ها وجود دارد – از شرکت های بزرگ مانند مک کینزی، تا شرکت های کوچک تر مانند Strategic SME، که هر کدام خدمات منحصر به فرد خود را ارائه می دهند. بعضی از شرکت ها دارای بازار هدف خاص هستند، در حالی که برخی خدمات را به هر سازمانی با هر اندازه ای ارائه می دهند. نکته کلیدی پیدا کردن بهترین و مناسب ترین مشاور مدیریت با توجه به مهارت ها و ارزش های خاص خود می باشد.

شرکت های مشاوره ای بزرگ تر به شما امکان می دهند تا مشکلات پیچیده ای را بررسی کنند، اما این کار زمان و انرژی زیادی را طلب می کند. یک شرکت مشاوره کوچک تر دارای وظایف و پیچیدگی های متفاوتی می باشد و همچنین شما را ملزم به فروش بیشتر می کنند.

مهم این است که شما یک شرکت پیدا کنید که ارزش ها و خط مشی هایش با شما هماهنگ باشد؛ زیرا این کار به شما کمک می کند که هر روز به کار خود ادامه دهید و نتایج بهتری برای مشتری ایجاد کنید. که دستیابی به این مهم جزء اولویت ها می باشد.

You may also enjoy...