• دسته‌بندی نشده
  • 0

مهارت تمرکز | تفاوت تمرکز و توجه

مهارت تمرکز

مهارت تمرکز

تمرکز یک توانایی ذهنی است که با آن فرد می‌تواند تمام توجه‌اش را بر روی یک موضوع خاص بگذارد به طوری که عوامل دیگر مانع انجام کار او نشوند. نکته مهمی که در تمرکز مهم می‌باشد این است که بتوانیم توانایی نگه داشتن توجه روی موضوع مورد نظر و جلوگیری از حواس پرتی را داشته باشیم. عدم تمرکز وابسته به محیط و شخصیت افراد است و جز در برخی اختلالات، کاملا قابل حل است.

برای آگاهی بیشتر در زمینه عدم تمرکز کلیک کنید.

 

مهارت تمرکز | آیا حواس پرتی همان عدم تمرکز است؟

مهارت تمرکز
در واقع در دو واژه عدم تمرکز و حواس پرتی تفاوت اساسی وجود ندارد اما به طور کلی، عدم تمرکز به عوامل درونی گفته می‌شود که باعث می‌شود فرد نتواند تمام توجه خود را به یک موضوع خاص محدود کند، اما حواس پرتی آن عامل عمومی است که می‌تواند در محیط‌های مختلف متفاوت باشد و حواس ما را از مسئله اصلی پرت کند. منابع خارجی حواس پرتی، عواملی مثل جذابیت‌های بصری محیط، محرکات صوتی، تعاملات اجتماعی و منابع داخلی حواس پرتی عواملی مثل گرسنگی، خستگی، نگرانی و بیماری می‌باشد.

 

تفاوت تمرکز و توجه چیست؟

تفاوت تمرکز و توجه چیست
شاید این دو واژه یک معنا را در ذهن شما ایجاد کند اما تفاوتی جزئی با یکدیگر دارند. ما هنگام تمرکز، می‌خواهیم بدون توجه به هیچ عامل دیگری، فقط روی یک موضوع بمانیم و با تمام توان آن را انجام دهیم اما هنگام توجه، ما می‌خواهیم به یک عامل در کنار دیگر عواملی که در محیط وجود دارند، سهم بیشتری بدهیم. به این معنا که ما می‌توانیم به موضوعی توجه کنیم اما چندین محرک دیگر وجود داشته باشد که نیازی به حذف آن‌ها نباشد. در واقع تمرکز یک سطح عالی‌تر توجه است که شامل اراده حذف تمام محرک‌های محیطی است.

ناتوانی در تمرکز و توجه، با اختلالی به عنوان بیش فعالی-نقص توجه شناخته می‌شود. در این اختلال کودک یا بزرگسال در توجه متمرکز روی یک موضوع یا مکالمه مشکل دارند و دائم توسط محرک‌های مختلف دچار حواس پرتی می‌شوند. معمولا این عدم توجه و تمرکز با بی‌قراری‌های بدنی، افزایش تحرک و ناتوانی در نشستن طولانی در یک مکان مشخص همراه است.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلال بیش فعالی کلیک کنید.

 

فواید داشتن مهارت تمرکز

این که تلاش کنیم که به چیزهای کوچک اهمیتی ندهیم و توجه خود را به موضوع اصلی معطوف کنیم، فواید زیادی برای ما خواهد داشت. به چند مورد از فواید تمرکز در ادامه مطلب خواهیم پرداخت.

کیفیت بهتر کار

کیفیت بهتر کار
هنگامی که شما قادر به تمرکز روی یک چیز باشید، مغز شما توانایی پردازش و سازماندهی بیشتر افکار شما را خواهد داشت. این مورد به شما کمک می‌کند که کیفیت کار خود را بهبود ببخشید. اگر ذهن شما بخواهد در یک زمان چند وظیفه پراکنده را انجام دهد، شما نمی‌توانید کاری را که می‌خواهید با دقت کافی انجام دهید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه تقویت حافظه کوتاه مدت کلیک کنید.

بهره وری بالاتر از فواید داشتن مهارت تمرکز

بهروری بالاتر در نتیجه تمرکز
تمرکز روی یک کار به شما این امکان را می‌دهد که همه چیز را خیلی سریع‌تر انجام دهید. با انجام سریع و دقیق یک کار قبل از رفتن به سمت وظایف دیگر، شما در کار خود موثرتر و کارآمدتر خواهید بود. یکی از فواید بزرگ مهارت تمرکز، انجام سریع کارها در زمان کوتاه است.

رشد خلاقیت

اگر با تمام قدرت مغز به انجام کاری بپردازید، می‌توانید ایده‌های جدید مرتبط با کارتان را به دست بیاورید. حتی در این حالت حواس پرتی‌ها هم نمی‌تواند شما را از مسیر دور کند. این افزایش خلاقیت بسیار مفید است، مخصوصا اگر شما فردی خلاق و نوآور باشید. در نتیجه می‌توانید جریان‌های خلاق ذهن خود را مدیریت کرده و از ایده‌های بی‌فایده و اضافه پرهیز کنید و همچنین به تقویت حافظه بلند مدت خود کمک کنید.

برای آشنایی بیشتر در زمینه تقویت حافظه بلند مدت کلیک کنید.

کاهش استرس از فواید داشتن مهارت تمرکز

کاهش استرس
داشتن تمرکز به شما در انجام به موقع وظایفتان کمک خواهد کرد و این مورد، ناراحتی شما از کاهش عملکردتان را از بین خواهد برد. به دنبال آن کاهش استرس را تجربه خواهید کرد. اگر اجازه دهید در ذهنتان یک لیست طولانی از کارهایی که باید انجام دهید ایجاد شود، کارایی مغزتان تحلیل رفته و هیچکدام از کارهایتان به سرانجام مثبتی نخواهد رسید. متمرکز شدن روی یک کار در یک زمان مشخص، محیط را برای شما آرام و بدون استرس کرده و با تلاش کمتری به هدف خود خواهید رسید.

خوشحالی پیشرفته

جای تعجب نیست که ذهن متمرکز با این فواید، ذهن خوشحالی باشد. توانایی تمرکز بر خود و کنترل توجه در مورد رفتارهایتان، باعث می‌شود که شما قادر به کنترل انرژی خود شوید. تمرکز به شما اجازه می‌دهد که فکر کنید چه کسی را می‌خواهید و چه کاری را دوست دارید انجام دهید. وقتی شما به عنوان بهترین خود عمل می‌کنید و روی همه چیز تسلط دارید، قادر خواهید بود بهترین زندگی را داشته باشید و هوش هیجانی بالاتری داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت هوش هیجانی کلیک کنید.

سخن آخر درباره مهارت تمرکز

افراد زیادی هستند که به دلیل نداشتن تمرکز، خود را در بسیاری از فعالیت‌ها محدود کرده و از رسیدن به بعضی اهداف محروم می‌کنند. به عنوان مثال به سمت شغل مورد علاقه خود نمی‌رود با این فرض که این شغل نیاز به یک حواس جمع بالا دارد. در صورتی که تمرکز یک مهارت است و همه مهارت‌ها قابل یادگیری و آموزش هستند.

برای آگاهی از راه های افزایش تمرکز کلیک کنید.

سوالات متداول

هر کودکی که دچار عدم تمرکز باشه رو می‌تونیم بگیم اختلال بیش فعالی- کمبود توجه داره؟

خیر. برای اینکه یک کودک برچسب این اختلال را بگیرد باید نشانه‌ها و ویژگی‌هایی را داشته باشد. در صورتی که شما به این موضوع مشکوک هستید می‌توانید با مراجعه به یک روانشناس خیال خود را آسوده کنید.

هنگامی که کارهایم زیاد است دچار استرس می شوم و تمرکز خود را از دست می دهم چکاری باید انجام دهم؟

همانطور که گفته شد داشتن تمرکز به شما در انجام به موقع وظایفتان کمک خواهد کرد و این مورد، ناراحتی شما از کاهش عملکردتان را از بین خواهد برد. به دنبال آن کاهش استرس را تجربه خواهید کرد. متمرکز شدن روی یک کار در یک زمان مشخص، محیط را برای شما آرام و بدون استرس کرده و با تلاش کمتری به هدف خود خواهید رسید.

You may also enjoy...