• دسته‌بندی نشده
  • 0

سبک زندگی | شناخت انواع و بهترین سبک زندگی

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی به معنای شیوه زندگی خاص یک فرد، گروه، یا جامعه است. سبک‌های زندگی مجموعه‌ای از ارزش‌ها، شیوه‌های رفتار، حالت‌ها و سلیقه‌ها در هر چیزی را در برمی‌گیرد و می‌تواند به علایق، نظرات، رفتارها و جهت‌گیری رفتاری یک فرد، گروه یا فرهنگ اشاره کند. سبک زندگی افراد و راهی که برای خود انتخاب می‌کنند، ارتباط عمیقی با موفقیت آنان در زندگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در زندگی کلیک کنید.

از آنجا که مشاهده‌ رفتار انسان‌ها، همیشه و همه جا امکان‌پذیر نیست، بسیاری از محققان، ترجیح می‌دهند به جای رفتارهای افراد، انتخاب‌های آنان در زندگی روزمره را به عنوان نشانه دست دوم از انواع سبک زندگی مورد بررسی قرار دهند.

 

انواع سبک زندگی

آدلر یکی از روانشناسان برجسته ٤ سبک زندگی را معرفی کرد و معتقد بود که انسان‌ها برای مقابله با مشکلاتی که در زندگی دارند همچون کار، عشق، ازدواج و ارتباط با دیگران، یکی از این سبک‌ها را انتخاب می‌کنند:

سلطه گر یا حکمران: این افراد علاقه اجتماعی ناچیزی دارند؛ مستقیما به دیگران حمله می‌کنند، دستور می‌دهند و مستبد یا بزهکار می‌شوند.

گیرنده: بیشتر افراد این سبک زندگی را انتخاب می‌کنند. افراد این دسته انتظار دارند همه چیز را از دیگران بگیرند و در نتیجه به آن‌ها وابسته می‌شوند.

اجتنابی: این افراد هیچ تلاشی برای رویارویی با مشکلات زندگی ندارند و با اجتناب از مشکلات، خود را از هر احتمال شکستی دور می‌کنند. انتخاب این نوع از سبک زندگی ارتباط زیادی با ابتلای افراد به اختلال شخصیت اجتنابی دارد. برای آشنایی با اختلال شخصیت اجتنابی کلیک کنید.

هر سه نوع سبک زندگی فوق فاقد علاقه اجتماعی هستند.

سودمند اجتماعی: این افراد قادر به همکاری با دیگران هستند و در چهارچوب علایق اجتماعی با مشکلات زندگی کنار می‌آیند.

 

انواع سبک زندگی | منظور از علاقه اجتماعی چیست؟

افراد دارای علاقه اجتماعی در هر زمینه‌ای از زندگی تلاش می‌کنند تا در مسیر اهداف جامعه حرکت کنند. این افراد منافع خود را همگام با منافع جامعه انتخاب می‌کنند. انتخاب‌های آن‌ها نه تنها باعث ارتقای خودشان، بلکه پیشرفت جامعه نیز می‌شود. علاقه اجتماعی با مفاهیمی چون همکاری، روابط اجتماعی، همانندی با گروه، همدلی و غیره ارتباط دارد. علاقه اجتماعی خود به خود پرورش نمی‌یابد.

فرد باید در جو خانوادگی سالم رشد کند، در این صورت حس همکاری، احترام متقابل، اعتماد، پشتیبانی و تفاهم در او پرورش پیدا می‌کند. افرادی که سبک زندگی سودمند اجتماعی دارند، اغلب سبک‌های ارتباطی را نیز به خوبی در خود پروش داده‌اند. برای اطلاع از سبک های ارتباطی کلیک کنید.

 

نقش انواع سبک زندگی درسلامتی و پیشگیری از بیماری‌ها

همه ما هر روزه نگران سلامتی خود و خانواده مان هستیم و راهکارهایی برای رسیدن به تندرستی و سلامت خود به کار می‌گیریم، مانند مراجعه به دکتر یا انجام آزمایش‌‌ها و چکاپ‌های دوره ای. اما غافل از این که یکی از عوامل مهم ایجاد بیماریهای انسان مرتبط با سبک زندگی ما است. اصلاح سبک زندگی به مفهوم کلی خود از لحاظ روانی و فیزیکی می‌تواند یکی از بهترین راه ‌های پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در انسان باشد. خوشبختانه امروزه با بالا رفتن اطلاعات جامعه، افراد بیشتری تمایل به بررسی سلامت سبک زندگی خود داشته و در کشورهای توسعه یافته کلینیک ‌ها و مراکز مشاوره در حال گسترش هستند.

 

چند توصیه برای داشتن روش زندگی بهتر

با رعایت و بهره گیری از این روش‌ها سبک زندگی‌تان تغییر خواهد کرد. اگر بعضی از عادت‌ها را کنار بگذارید زندگی رنگ بهتری پیدا می‌کند. هفت عادت بسیار کوچک از انواع سبک زندگی که به شما آرامش می‌بخشند به شرح زیر است:

_ زمانی که از خواب بیدار می‌شوید، تخت‌خوابتان را مرتب کنید.

هر چیز را سر جای خودش بگذارید. مهم نیست در طول روز از چه چیزهایی استفاده می‌کنید، مهم این است که همه چیز را سر جای خودش بگذارید.

آشغال‌ها را قبل از خواب جمع کنید.

برنامه روزانه خودتان را یادداشت کنید. برخی افراد فهرست‌های طولانی از برنامه‌های آینده خود تهیه می‌کنند و جوابی هم نمی‌گیرند. بهتر است به یاد داشته باشید که نیازی نیست کارهای جزئی را بر روی آن بنویسید.

به رژیم غذایی خود و تناسب اندامتان اهمیت دهید. اضافه وزن، عزت نفس شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آثار روانی مخربی را به همراه دارد. مقاله تاثیر چاقی بر سلامت روان را مطالعه نمایید.

خوش بین باشید یکی از انواع سبک زندگی خوش بین بودن است. بسیاری از افراد همیشه اخمی بر روی چهره و چروک‌هایی بر روی پیشانی خود دارند. افکار منفی باعث ناراحتی خودتان می‌شود.

با غریبه‌ها هم مانند دوستانتان رفتار کنید. نیازی نیست برای کسانی که خیلی نمی‌شناسید مدام اخم کنید و با آن‌ها محتاطانه رفتار کنید. اگر با لبخند و بدون غرض با دیگران صحبت کنید خواهید دید که آن‌ها جذب شخصیت شما خواهند شد و تصمیم می‌گیرند که به شما کمک کنند.

زمانی که با دوستانتان بیرون می‌روید، از حالت عادی، شیک‌تر لباس بپوشید. چرا که خودتان احساس خوبی خواهید داشت.

 

سؤالات متداول

بهترین نوع سبک زندگی کدام است؟

بهترین نوع سبک زندگی آن است که شما هم به سلامت روان و هم سلامت جسمانی خود اهیمت دهید و برای ارتقای آن‌ها تلاش کنید. سبک زندگی فعالانه و سودمند اجتماعی منجر به رشد و پیشرفت شما می‌شود.

چگونه سبک زندگی خود را تغییر دهیم؟

سبک زندگی شما ممکن است در طی چند سال و با انتخاب‌های شما شکل گرفته‌باشد. با تغییر عادات و رفتارهای خود می‌توانید سبک زندگی را نیز تغییر دهید. لازم است در این میان صبر و حوصله به خرج دهید و تسلیم نشوید. چرا که تغییر رفتارهای چند ساله به کمی زمان نیاز دارد و در ابتدا ممکن است ذهن ناخودآگاهتان با تغییرات مخالفت کند.

You may also enjoy...